Od poniedziałku tj. 19 kwietnia 2021 r.

przedszkole w Garkach będzie czynne.

Logopedia

„Gimnastyka buzi i języka”

czyli zabawne sposoby na usprawnianie narządów mowy

Jedną  z częstych przyczyn  powstawania wad wymowy u dzieci w wieku przedszkolnym jest niedostateczna sprawność narządów artykulacyjnych, przede wszystkim języka, warg, policzków , żuchwy , podniebienia miękkiego oraz koordynacja tych ruchów z oddechem. Dzieci, których narządy mowy nie są odpowiednio sprawne często zastępują głoski trudne do wymówienia łatwiejszymi, ponieważ nie potrafią wykonywać precyzyjnie pewnych ruchów artykulacyjnych, dających w efekcie głoskę.

Dlatego tak ważną rolę w procesie wspierania rozwoju mowy u dziecka oraz przy okazji korekcji zaburzeń mowy pełnią ćwiczenia artykulacyjne.

Ćwiczenia te  powinny być wykonywane bardzo dokładnie, bez pośpiechu. Należy pamiętać aby czas trwania i liczbę powtórzeń dostosować do indywidualnych możliwości i potrzeb dziecka.

Lepiej ćwiczyć krótko, ale kilka razy dziennie:

- 3-5 minut z trzylatkiem,

- do 10 minut ze starszym dzieckiem.

1.Ćwiczenia warg i policzków

• Niesforny balonik – nadymanie jednego policzka i przesuwanie powietrza z jednej strony jamy ustnej do drugiej – wargi złączone.
  • Zajączek – wciąganie policzków do jamy ustnej, policzki ściśle przylegają do łuków zębowych, wargi tworzą „zajęczy pyszczek”.
  • Całuski – wargi ściągnięte, wywinięte do przodu – jak przy cmoknięciu.
  • Mam wąsy – utrzymanie słomki między nosem a górną wargą.
  • Nic nie powiem – mocne zaciśniecie rozciągniętych warg.
  • Pajac – wesoła mina: wargi złączone, kąciki uniesione do góry, smutna mina: wargi złączone, kąciki opuszczone w dół.

2.Ćwiczenia języka

• Dotykanie palcem lub zimną łyżeczką podniebienia tuż za górnymi zębami, nazywając je zaczarowanym miejscem, parkingiem itp.. w którym język (krasnoludek, samochód) powinien przebywać, gdy mamy zamkniętą buzię.
  • Przytrzymywanie czubkiem języka przy podniebieniu kawałków kukurydzianych chrupek.
  • Zlizywanie miodu, dżemu itp. z podniebienia przy szeroko otwartych ustach.
  • Konik jedzie na przejażdżkę - naśladowanie konika stukając czubkiem języka o podniebienie, wydając przy tym charakterystyczny odgłos kląskania.
  • Winda - otwórz szeroko buzię, poruszaj językiem tak, jakby był windą - raz do góry, raz do dołu.
  • Karuzela - dzieci bardzo lubią kręcić się w koło, twój język także. Włóż język między wargi a dziąsła i zakręć nim raz w prawą, raz w lewą stronę.
  • Chomik - wypycha policzki jedzeniem, a ty pokaż jak można wypchnąć policzki językiem, raz z prawej raz z lewej strony.

.Ćwiczenia oddechowe.

„Wąchanie kwiatów” –  powoli wciąganie powietrza noskami , czynność powtarzamy kilkakrotnie ( można też wąchać perfumy lub inne zapachy).

„Dmuchawce - latawce” –  wciąganie powietrze nosem i dmuchanie jak najdłużej na dmuchawiec lub latawce.

„Chłodzenie zupy” - ręce złożone na kształt głębokiego talerza,  wciąganie powietrza noskami, a wydmuchiwanie buzią jak najdłużej.

głoska sz ćw 4cw głska sz 6 kolorowanka 5głoska sz 8

Logopedia

LOGOPEDIA

Drodzy Rodzice oraz Kochane Dzieci!

Na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Garkach będę  systematycznie zamieszczać  materiały do ćwiczeń logopedycznych.

W razie pytań  proszę o kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., postaram się pomóc.

Pozdrawiam serdecznie M. Rogala

1. Pokoloruj misia według kodu.

głoska sz cw 3

7głoska sz cw 4

kuchenna logopedia

Pokoloruj obrazek

Informacja dla rodziców

Drodzy Rodzice,

informuję Państwa, że zajęcia we wszystkich trzech oddziałach przedszkolnych odbywają się bez zmian. Podstawa programowa wychowania przedszkolnego i przygotowania wczesnoszkolnego jest planowo i efektywnie realizowana. Dzieci sześcioletnie pozostają w budynku szkolnym. Dla oddziału "0" nie ma żadnych zmian. Dzieci, które przebywają w oddziale "0" dłużej niż 5 godzin, nie przechodzą do budynku przedszkolnego. Ze względu na warunki pogodowe związane z porą roku i w celu ochrony zdrowia dzieci do odwołania pozostają w budynku szkoły.   W przypadku pytań lub wątpliwości bardzo proszę o kontakt telefoniczny  z nauczycielami oddziałów lub ze mną.

Ewa Kowalska